This 4.7 MT (310 hp) engine was fitted in the Mk III Coupe, which was produced by Ford from 1967 to 1968. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1778mm |
| Length | 4293mm |
| Height | 1041mm |
| Wheelbase | 2413mm |
| Front track | 1353mm |
| Rear track | 1353mm |
| Kerb weight | 998kg |
| Gross weight | 1200kg |
| Displacement | 202kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4727cm3 |
| Engine power | 310bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 446Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 72.89mm |
| Front suspension | Double wishbone, Dampers, Helical springs, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Top speed | 246km/h |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 19.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.7litre |
| Fuel | 92 RON |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.7second |
| City | 23.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.2 litres / 100km |
| Average | 20 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.