This 1.3 MT (50 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (3-door), which was produced by Ford from 1996 to 2008. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 3620mm |
| Width | 1639mm |
| Height | 1413mm |
| Wheelbase | 2448mm |
| Front track | 1395mm |
| Rear track | 1411mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 724litre |
| Min. boot capacity | 186litre |
| Kerb weight | 946kg |
| Gross weight | 1265kg |
| Displacement | 319kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1299cm3 |
| Engine power | 50bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 74mm |
| Stroke | 75.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 97Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 147km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Fuel tank capacity | 40litre |
| Cruising range | from 510 to 830km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| City | 9.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.