This 1.6 MT (95 hp) engine was fitted in the 1 generation SportKA hatchback 3-doors, which was produced by Ford from 1996 to 2008. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3650mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1431mm |
| Wheelbase | 2448mm |
| Front track | 1417mm |
| Rear track | 1393mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 186litre |
| Kerb weight | 944kg |
| Gross weight | 1300kg |
| Displacement | 356kg |
| Max. boot capacity | 724litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1597cm3 |
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 75mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 135Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 174km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 40litre |
| Cruising range | from 380 to 670km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 12.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.