This 1.3 TDCi MT (75 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by Ford from 2008 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 3620mm |
| Width | 1658mm |
| Height | 1505mm |
| Wheelbase | 2300mm |
| Front track | 1414mm |
| Rear track | 1408mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 747litre |
| Min. boot capacity | 224litre |
| Kerb weight | 1030kg |
| Gross weight | 1415kg |
| Displacement | 385kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1248cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 145Nm |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 1500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 69.6mm |
| Stroke | 82mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 161km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 670 to 950km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.1m |
| City | 6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.3 litres / 100km |
| Average | 4.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.