This 2.0 TDCi MT AWD (136 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Ford from 2008 to 2013. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 810 to 1 220km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.7second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4443mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1580mm |
| Rear track | 1590mm |
| Ground clearance | 188mm |
| Kerb weight | 1538kg |
| Gross weight | 2130kg |
| Displacement | 592kg |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Max. boot capacity | 1405litre |
| Permitted road-train weight | 4230kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.