This 1.5 EcoBoost AT AWD (150 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Ford from 2016 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
|---|---|
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 212km/h |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Displacement | 1498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4524mm |
| Width | 1838mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1563mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Min. boot capacity | 406litre |
| Max. boot capacity | 1603litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 9.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.