This 2.7 TD MT 4x4 (125 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Crossover 3-doors, which was produced by Ford from 1996 to 1998. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4185mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1830mm |
| Wheelbase | 2450mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 1650litre |
| Min. boot capacity | 335litre |
| Kerb weight | 1745kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Displacement | 765kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2664cm3 |
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 221Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 155km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.7second |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Cruising range | from 580 to 820km |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 14.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.