This 2.7 TD MT 4x4 (100 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 3-doors, which was produced by Ford from 1993 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 610 to 960km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 145km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19second |
| Displacement | 2663cm3 |
|---|---|
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 221Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4105mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2450mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 2300kg |
| Displacement | 570kg |
| Min. boot capacity | 335litre |
| Max. boot capacity | 1650litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.