This 3.0 AT 4x4 (197 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Ford from 2000 to 2004. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Cruising range | from 350 to 730km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 197bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 266Nm |
| RPM at max torque | 4750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4415mm |
| Width | 1825mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 201mm |
| Kerb weight | 1635kg |
| Gross weight | 2065kg |
| Displacement | 430kg |
| Min. boot capacity | 985litre |
| Max. boot capacity | 1940litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 21 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10 litres / 100km |
| Average | 14.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.