This 1.8 CVT (112 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Haima from 2010 to 2013. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4466mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1474mm |
| Wheelbase | 2607mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Min. boot capacity | 468litre |
| Kerb weight | 1284kg |
| Gross weight | 1665kg |
| Rear track | 1460mm |
| Front track | 1484mm |
| Displacement | 381kg |
| Max. boot capacity | 468litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1839cm3 |
| Engine power | 112bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Maximum torque | 160Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Top speed | 170km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel | 92 RON |
| Cruising range | from 530 to 810km |
| Emission standard | EURO IV |
| City | 12.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.