This 2.0 AT (150 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Haima from 2012 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4456mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Ground clearance | 195mm |
| Min. boot capacity | 453litre |
| Kerb weight | 1495kg |
| Gross weight | 1870kg |
| Rear track | 1522mm |
| Front track | 1532mm |
| Displacement | 375kg |
| Max. boot capacity | 453litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Number of gears | 5 |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Cruising range | from 500 to 840km |
| Emission standard | EURO IV |
| City | 14.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.