This 1.5 MT (112 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Haima from 2013 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4545mm |
| Width | 1737mm |
| Height | 1795mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1455mm |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Kerb weight | 1140kg |
| Ground clearance | 160mm |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1497cm3 |
| Engine power | 112bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 147Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Fuel tank capacity | 44litre |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 170km/h |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Number of gears | 5 |
| Average | 7.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.