This 3.0 AT (185 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Holden from 1991 to 1996. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4725mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1500mm |
| Min. boot capacity | 517litre |
| Kerb weight | 1465kg |
| Max. boot capacity | 517litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2958cm3 |
| Engine power | 185bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 264Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.