This 3.8 AT (200 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Holden from 1998 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5237mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1459mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Front track | 1559mm |
| Rear track | 1577mm |
| Min. boot capacity | 560litre |
| Kerb weight | 1690kg |
| Max. boot capacity | 560litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 304Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 630 to 1 010km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.