This 5.7 MT (320 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Holden from 1990 to 2006. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4891mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2788mm |
| Front track | 1559mm |
| Rear track | 1577mm |
| Min. boot capacity | 475litre |
| Kerb weight | 1615kg |
| Max. boot capacity | 475litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5665cm3 |
| Engine power | 320bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 99mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 464Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 580 to 1 070km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.