This 3.1 TD MT (3 dr) (114 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Holden from 1998 to 2005. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4270mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1835mm |
| Wheelbase | 2330mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 1934litre |
| Min. boot capacity | 1339litre |
| Kerb weight | 1900kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 3059cm3 |
| Engine power | 114bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Average | 12.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.