This 3.8 AT (233 hp) engine was fitted in the 3 generation Coupe, which was produced by Holden from 2001 to 2005. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4790mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2790mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1600kg |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 233bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 375Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 630 to 1 070km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.