This 3.8 AT VS (175 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Holden from 1990 to 2006. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 3791cm3 |
|---|---|
| Engine power | 175bhp |
| RPM at max power | from 4 800RPM |
| Maximum torque | 295Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 97mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4989mm |
| Width | 1794mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2826mm |
| Front track | 1491mm |
| Rear track | 1491mm |
| Kerb weight | 1520kg |
| Min. boot capacity | 443litre |
| Max. boot capacity | 443litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 16.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.