This 3.6 MT Omega (265 hp) engine was fitted in the 2 generation Pickup, which was produced by Holden from 2007 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 5055mm |
| Width | 1899mm |
| Height | 1497mm |
| Wheelbase | 3009mm |
| Front track | 1602mm |
| Rear track | 1618mm |
| Ground clearance | 100mm |
| Min. boot capacity | 1208litre |
| Kerb weight | 1711kg |
| Gross weight | 2505kg |
| Max. boot capacity | 1208litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3564cm3 |
| Engine power | 265bhp |
| RPM at max power | from 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 340Nm |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Average | 13.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.