This 2.2 MT (147 hp) engine was fitted in the B Minivan, which was produced by Holden from 2002 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4317mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1634mm |
| Wheelbase | 2694mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1487mm |
| Max. boot capacity | 1700litre |
| Min. boot capacity | 150litre |
| Kerb weight | 1460kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2198cm3 |
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 203Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 56litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 9.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.