This 2.2 MT (147 hp) engine was fitted in the 5 generation [Restyling] Estate, which was produced by Honda from 1996 to 1998. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 600 to 960km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 206km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.6second |
| Displacement | 2156cm3 |
|---|---|
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 199Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4770mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1450kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.