This 2.2 MT (150 hp) engine was fitted in the 5 generation Aerodeck wagon, which was produced by Honda from 1993 to 1998. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 580 to 930km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| Displacement | 2155cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 900RPM |
| Maximum torque | 198Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4770mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1500mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1385kg |
| Gross weight | 1880kg |
| Displacement | 495kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 739litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.