This 1.8 AT (140 hp) engine was fitted in the 6 generation [Restyling] JP-spec sedan 4-doors, which was produced by Honda from 2001 to 2002. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 610 to 940km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 189km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.8second |
| Displacement | 1849cm3 |
|---|---|
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 6 100RPM |
| Maximum torque | 169Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4635mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1499mm |
| Rear track | 1513mm |
| Ground clearance | 132mm |
| Kerb weight | 1240kg |
| Gross weight | 1730kg |
| Displacement | 490kg |
| Min. boot capacity | 427litre |
| Max. boot capacity | 427litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.