This 3.0 AT (203 hp) engine was fitted in the 6 generation [Restyling] US-spec coupe, which was produced by Honda from 2001 to 2002. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 470 to 790km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 216km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.5second |
| Displacement | 2997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 203bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 265Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4765mm |
| Width | 1785mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1555mm |
| Rear track | 1535mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1530kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Displacement | 390kg |
| Min. boot capacity | 467litre |
| Max. boot capacity | 467litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 14 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.