This 2.4 MT (190 hp) engine was fitted in the 7 generation [Restyling] Tourer wagon, which was produced by Honda from 2006 to 2008. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 223Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2354cm3 |
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 99mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4750mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 518litre |
| Kerb weight | 1578kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Displacement | 482kg |
| Max. boot capacity | 1657litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 490 to 840km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 16.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.2 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.