This 3.0 AT (244 hp) engine was fitted in the 7 generation [Restyling] US-spec sedan 4-doors, which was produced by Honda from 2006 to 2008. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 440 to 800km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.5second |
| Displacement | 2997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 244bhp |
| RPM at max power | to 6 250RPM |
| Maximum torque | 287Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4813mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1554mm |
| Kerb weight | 1545kg |
| Gross weight | 1960kg |
| Displacement | 415kg |
| Min. boot capacity | 396litre |
| Max. boot capacity | 396litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 17.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
| Average | 14.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.