This 2.4 MT (160 hp) engine was fitted in the 7 generation US-spec coupe, which was produced by Honda from 2002 to 2006. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 550 to 960km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 217km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.2second |
| Displacement | 2354cm3 |
|---|---|
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 218Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 99mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4765mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1554mm |
| Kerb weight | 1358kg |
| Gross weight | 1851kg |
| Displacement | 493kg |
| Min. boot capacity | 366litre |
| Max. boot capacity | 366litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 11.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.