This 2.4 AT (160 hp) engine was fitted in the 7 generation US-spec sedan 4-doors, which was produced by Honda from 2002 to 2006. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 218Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2354cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 99mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4813mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1554mm |
| Max. boot capacity | 396litre |
| Min. boot capacity | 396litre |
| Kerb weight | 1415kg |
| Gross weight | 1871kg |
| Displacement | 456kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Cruising range | from 570 to 960km |
| Top speed | 219km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.3m |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.