This 2.0 MT (155 hp) engine was fitted in the 7 generation Estate, which was produced by Honda from 2002 to 2006. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 600 to 960km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 155bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 99mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4750mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1532kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Displacement | 498kg |
| Min. boot capacity | 518litre |
| Max. boot capacity | 1657litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.