This 2.2 i-DTEC AT (150 hp) engine was fitted in the 8 generation [Restyling] Sedan (4-door), which was produced by Honda from 2011 to 2013. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1840mm |
| Length | 4725mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Front track | 1589mm |
| Min. boot capacity | 467litre |
| Rear track | 1588mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Gross weight | 2110kg |
| Kerb weight | 1700kg |
| Displacement | 410kg |
| Max. boot capacity | 467litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2199cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 96.9mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 207km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 800 to 1 300km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.98m |
| Number of gears | 5 |
| City | 9.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.