This 2.2 i-DTEC MT (150 hp) engine was fitted in the 8 generation Tourer wagon, which was produced by Honda from 2008 to 2011. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 350Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2199cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 97mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4750mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1595mm |
| Rear track | 1600mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Max. boot capacity | 1252litre |
| Min. boot capacity | 406litre |
| Kerb weight | 1629kg |
| Gross weight | 2100kg |
| Displacement | 471kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 207km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 880 to 1 330km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.8m |
| City | 8.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.