This 2.4 MT (185 hp) engine was fitted in the 9 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Honda from 2015 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1854mm |
| Length | 4813mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1585mm |
| Min. boot capacity | 388litre |
| Rear track | 1590mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Max. boot capacity | 388litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2356cm3 |
| Engine power | 185bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 245Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3900RPM |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 99.1mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 640 to 940km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Number of gears | 6 |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.