This 3.0 AT (249 hp) engine was fitted in the 9 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Honda from 2015 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1850mm |
| Length | 4890mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2775mm |
| Front track | 1595mm |
| Min. boot capacity | 492litre |
| Rear track | 1595mm |
| Kerb weight | 1729kg |
| Ground clearance | 147mm |
| Max. boot capacity | 492litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2997cm3 |
| Engine power | 249bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 297Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 5500RPM |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 86mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 470 to 980km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Number of gears | 6 |
| City | 16.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 11 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.