This 3.5 AT (281 hp) engine was fitted in the 9 generation Coupe, which was produced by Honda from 2012 to 2015. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4806mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Rear track | 1582mm |
| Front track | 1585mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3471cm3 |
| Engine power | 281bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 340Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 580 to 880km |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.