This 2.4 AT (180 hp) engine was fitted in the 9 generation Sedan, which was produced by Honda from 2012 to 2015. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4890mm |
| Width | 1850mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2775mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1582mm |
| Ground clearance | 146mm |
| Min. boot capacity | 495litre |
| Gross weight | 1920kg |
| Kerb weight | 1495kg |
| Displacement | 416kg |
| Max. boot capacity | 495litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2356cm3 |
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 99.1mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 228Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 214km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 560 to 1 050km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Number of gears | 5 |
| City | 14 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.