This 2.0 AT (160 hp) engine was fitted in the CE Sedan, which was produced by Honda from 1993 to 1997. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Fuel | 95 RON |
| Kerb weight | 1300kg |
|---|---|
| Body type | Sedan |
| Ground clearance | 155mm |
| Rear track | 1465mm |
| Front track | 1465mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Height | 1425mm |
| Length | 4555mm |
| Width | 1695mm |
| Seats | 5 |
| Turning circle | 11m |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Rear suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Double wishbone |
| Stroke | 75.6mm |
|---|---|
| Bore | 82mm |
| Number of cylinders | 5 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 186Nm |
| RPM at max power | to 6 700RPM |
| Engine power | 160bhp |
| Displacement | 1996cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Average | 10.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.