This 1.5 AT (120 hp) engine was fitted in the 5 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Honda from 2011 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Cruising range | from 470 to 790km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 1497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 6 600RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 89.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4430mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1490mm |
| Rear track | 1475mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1125kg |
| Gross weight | 1540kg |
| Displacement | 415kg |
| Min. boot capacity | 506litre |
| Max. boot capacity | 506litre |
| Permitted road-train weight | 2340kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.