This 1.3 MT (100 hp) engine was fitted in the 5 generation Sedan, which was produced by Honda from 2008 to 2011. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4420mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1492mm |
| Rear track | 1475mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Kerb weight | 1101kg |
| Gross weight | 1540kg |
| Displacement | 439kg |
| Min. boot capacity | 506litre |
| Max. boot capacity | 506litre |
| Permitted road-train weight | 2340kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1339cm3 |
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 80mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 127Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 182km/h |
| Emission standard | EURO IV |
| Fuel tank capacity | 42litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Cruising range | from 580 to 810km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 8.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.