This 1.5 CVT (174 hp) engine was fitted in the 10 generation Coupe, which was produced by Honda from 2015 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4492mm |
| Width | 1878mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1547mm |
| Rear track | 1563mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1313kg |
| Min. boot capacity | 343litre |
| Max. boot capacity | 343litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 46.9litre |
| Cruising range | from 630 to 840km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 1498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 174bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 162Nm |
| RPM at max torque | 1700up to 5 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 89.5mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.