This 1.6 MT (107 hp) engine was fitted in the 4 generation Hatchback, which was produced by Honda from 1987 to 1996. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3965mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1330mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1455mm |
| Kerb weight | 904kg |
| Gross weight | 1370kg |
| Displacement | 466kg |
| Min. boot capacity | 196litre |
| Max. boot capacity | 337litre |
| Permitted road-train weight | 2070kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1590cm3 |
| Engine power | 107bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 133Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front suspension | Double wishbone |
| Fuel tank capacity | 45litre |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Cruising range | from 530km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 190km/h |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.