This 1.4 MT (90 hp) engine was fitted in the 4 generation Sedan, which was produced by Honda from 1987 to 1996. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 172km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| Displacement | 1396cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 112Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 79mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4230mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1360mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1455mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 883kg |
| Gross weight | 1370kg |
| Displacement | 487kg |
| Min. boot capacity | 383litre |
| Max. boot capacity | 383litre |
| Permitted road-train weight | 2070kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 8.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.