This 1.3 MT (75 hp) engine was fitted in the 5 generation Hatchback (3-door), which was produced by Honda from 1991 to 1997. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 102Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1343cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3100RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4080mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1345mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1465mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Min. boot capacity | 190litre |
| Kerb weight | 925kg |
| Gross weight | 1370kg |
| Displacement | 445kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Average | 8.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.