This 1.6 MT (126 hp) engine was fitted in the 5 generation Liftback, which was produced by Honda from 1991 to 1997. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 620km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 197km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Displacement | 1590cm3 |
|---|---|
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 144Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4315mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1148kg |
| Gross weight | 1650kg |
| Displacement | 502kg |
| Min. boot capacity | 380litre |
| Max. boot capacity | 830litre |
| Permitted road-train weight | 2850kg |
| Body type | Liftback |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.