This 1.5 MT (90 hp) engine was fitted in the 5 generation Sedan, which was produced by Honda from 1991 to 1997. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 119Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1493cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 84.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4700RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1695mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Length | 4405mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1465mm |
| Kerb weight | 950kg |
| Gross weight | 1500kg |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 381litre |
| Max. boot capacity | 381litre |
| Permitted road-train weight | 2400kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 45litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Cruising range | from 510km |
| Top speed | 180km/h |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.