This 1.6 AT (105 hp) engine was fitted in the 6 generation Coupe 2-doors, which was produced by Honda from 1995 to 2001. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 410 to 700km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.4second |
| Displacement | 1590cm3 |
|---|---|
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 140Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4460mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1478mm |
| Rear track | 1487mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1025kg |
| Gross weight | 1600kg |
| Displacement | 575kg |
| Min. boot capacity | 405litre |
| Max. boot capacity | 405litre |
| Permitted road-train weight | 2400kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.