This 1.4 MT (101 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (5-door), which was produced by Hyundai from 2008 to 2010. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1710mm |
| Length | 3940mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Front track | 1487mm |
| Min. boot capacity | 295litre |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1060litre |
| Kerb weight | 1025kg |
| Gross weight | 1565kg |
| Displacement | 540kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1396cm3 |
| Engine power | 101bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 137Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 75mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 630 to 960km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 8.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.