This 1.6 MT (126 hp) engine was fitted in the FD [Restyling] Hatchback, which was produced by Hyundai from 2010 to 2012. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 154Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1591cm3 |
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4280mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1546mm |
| Rear track | 1544mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1250litre |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Kerb weight | 1193kg |
| Gross weight | 1720kg |
| Displacement | 527kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 660 to 960km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.2m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.