This 1.6 AT (130 hp) engine was fitted in the GD [Restyling] Estate, which was produced by Hyundai from 2015 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 53litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.8second |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Cruising range | from 560 to 1 020km |
| Emission standard | EURO V |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Rear brakes | Disc |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Injection type | Injectors |
| Maximum torque | 157Nm |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Engine power | 130bhp |
| Displacement | 1591cm3 |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Wheelbase | 2650mm |
|---|---|
| Height | 1500mm |
| Length | 4485mm |
| Width | 1780mm |
| Seats | 5 |
| Front track | 1563mm |
| Max. boot capacity | 1642litre |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 528litre |
| Rear track | 1571mm |
| Body type | Estate |
| Gross weight | 1850kg |
| Kerb weight | 1321kg |
| Permitted road-train weight | 3050kg |
| City | 11.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.