This 1.6 MT (135 hp) engine was fitted in the VF Estate, which was produced by Hyundai from 2011 to 2015. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 880 to 1 300km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Displacement | 1591cm3 |
|---|---|
| Engine power | 135bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 165Nm |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4770mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Front track | 1591mm |
| Rear track | 1597mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1395kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Displacement | 635kg |
| Min. boot capacity | 553litre |
| Max. boot capacity | 1719litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.