This 1.4 CRDi MT blue (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Hyundai from 2011 to 2015. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1765mm |
| Length | 4100mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2615mm |
| Front track | 1553mm |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Rear track | 1557mm |
| Max. boot capacity | 1486litre |
| Kerb weight | 1270kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 530kg |
| Permitted road-train weight | 3010kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1396cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 220Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750up to 2 750 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 79mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 167km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Cruising range | from 1 020 to 1 140km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 5.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
| Average | 4.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.